Bazénová piesková filtrácia

Pomôžeme vám vybrať správnu pieskovú filtráciu pre váš bazén a vysvetlíme vám na akom princípe pracuje. Vysvetlíme všetky funkcie 6- cestného ventilu.


Na akom princípe pracuje piesková filtrácia ?

Piesková filtrácia slúži k zachytávaniu nečistôt, ktoré obsahuje bazénová voda. Bazénová voda prechádza cez pieskovú filtračnú náplň, v ktorej sa mechanické nečistoty zachytávajú a čistá voda sa vracia späť do bazéna. Filtračná jednotka by mala prefiltrovať celý objem bazéna minimálne 2x za deň.  Ak je bazén veľmi zaťažovaný alebo pri vysokých teplotách bazénovej vody a vzduchu sa odporúča prefiltrovať celý objem vody v bazéne 3x za deň. 


Ako vybrať tú správnu filtráciu pre váš bazén ?

Pri výbere je dôležité, aby piesková filtrácia mala v pomere k bazénu adekvátny výkon a rozmery. Čím silnejšiu filtráciu máte, tým bude mať filtrácia kratšiu dobu prevádzky. Jednou z hlavných zásad je, aby sa celý objem vody v bazéne prefiltroval minimálne dvakrát denne. Čím častejšie budete vodu filtrovať, tým lepšie. My odporúčame filtrovať denne a hlavne počas dňa (nie v noci). S výberom bazénovej filtrácie vám radi pomôžeme, kontaktovať nás môžete priamo cez kontaktný formulár na našej stránke http://www.bazenyliptov.sk/kontakt/.


Kde si správne umiestniť pieskovú filtráciu ?

Bazénovú filtráciu je nutné umiestniť podľa bezpečnostných predpisov. Vzdialenosť filtrácie od bazéna by mala byť z bezpečnostých dôvodov aspoň 3,5m. Naopak, filtrácia umiestnená príliš ďaleko od bazéna spôsobí to, že táto veľká vzdialenosť zapríčiní pokles výkonu filtrácie z dôvodu tzv. tlakových strát. Ak budete mať pieskový filter umiestnený nad vodnou hladinou, mali by ste medzi skimmer a filtráciu umiestniť spätný ventil ( spätnú klapku ), aby voda neodtekala (nepadala) späť do bazéna. Vhodným miestom pre umiestnenie bazénovej filtrácie je napr. záhradný domček, garáž, pivnica alebo prístrešok pri bazéne. 


Z čoho sa skladá piesková filtrácia ?

Bazénová piesková filtrácia sa skladá z nádoby pieskového filtra s manometrom, čerpadla so zachytávačom hrubých nečistôt a ovládacieho ventila. Ovládací ventil (väčšinou 6-cestný) sa pri vypnutom čerpadle prepína podľa potreby na filtráciu, spätné pranie, vypláchnutie filtra, vypúšťanie do kanalizácie, uzatvorenie alebo cirkuláciu. Náročnosť na údržbu pieskovej filtrácie je minimálna. Piesková náplň sa prepiera štandardne raz za týždeň (podľa zaťaženia bazéna), výmenu pieskovej náplne stačí zrealizovať raz za 3 až 6 rokov. Bazénové pieskové filtrácie umožňujú aj napojenie ďalšieho príslušenstva ako napr. solárny ohrev alebo bazénový vysávač.


Aké zvoliť správne filtračné médium ? 

Medzi najčastejšie a najrozšírenejšie filtračné médium (filtračnú náplň) považujeme kremičitý piesok. Pri malých bazénových filtráciách do priemeru nádoby D600mm sa používa filtračná náplň tvorená jedným druhom frakcie (zrnitosti).  Väčšinou je to filtračný piesok zrnitosti 0,5 - 1,0 mm.  Pri väčších bazénoch a bazénových filtráciách je možné použiť aj viacvrstvovú skladbu filtračnej náplne. Na spodok nádoby sa nasype väčšia zrnitosť a dosype sa menšou zrnitosťou. Postupuje sa vždy podľa návodu a odporúčaní výrobcu samotnej bazénovej filtrácie. 


Za modernejšiu alternatívu je považované filtračné sklo. Tiež sa dodáva v rôznych zrnitostiach a najčastejšie používanou je filtračné sklo zrnitosť 0,5 - 1,0 mm.
Na trhu sú aj iné formy filtračných médii, no ich účinnosť nie je ešte rokmi overená.


6- cestný ventil a jeho funkcie :

Filtrovanie (filtration) - najpoužívanejšia poloha ventilu, pri ktorej sa bazénová voda čerpá z bazéna (cez skimmer a dnovú výpusť, alebo z prelivového žliabku) a prechádza cez čerpadlo, šesťcestný ventil, potom z hora nadol cez filtračnú nádobu s filtračným pieskom a vracia sa späť do bazéna cez výtlačné trysky. Filtračný piesok sa pri tejto polohe zanáša nečistotami z bazéna, ktoré sa v ňom postupne usádzajú a kumulujú. 


Spätný preplach (Back wash, Ruckspulen) - pri tejto polohe voda vo filtrácií prúdi v opačnom smere (z dola nahor). Dochádza tak k rozvíreniu filtračného piesku vnútri filtra a následnému odplaveniu nečistôt do kanalizácie. Doba prepierania filtra je závislá od stupňa znečistenia filtračného piesku (cca. 1-3 min). Pri prepieraní si môžete znečistenie vody kontrolovať na priehľadnom viečku umiestnenom na boku 6-cestného ventilu. Pri praní filtra tak dochádza k vypúšťaniu vody z bazéna cez filtráciu do odpadu a preto je nutné dávať pozor koľko vody sa vypustí. Tento objem je potom potrebné znovu dopustiť do bazéna.


Usádzanie (Risnse, Nachspülen) – používa sa preto, aby sa rozvírený piesok usadil späť vo filtračnej nádobe. Prietok vody s rozvírenou nečistotou prechádza do odpadu. Doba vyplachovania je cca 0,5-1 min.


Vypúšťanie (Waste) - pri tejto polohe ventilu je bazénová voda odvádzaná do odpadu. Používa sa najčastejšie na vypúšťanie bazéna. Voda odchádza cez čerpadlo (mimo filtračný piesok) do odpadu.
Cirkulácia (Circulation) – vodný okruh obchádza filtračnú nádobu. Používa sa napríklad k rýchlemu premiešaniu vody pri pridávaní bazénovej chémie alebo pri poruche (prasknutí filtračnej nádoby).

Zatvorené (Valve closed) - ventil je uzavretý, vodný okruh nepracuje. Používa sa mimo prevádzky bazéna počas zimnej odstávky.  POZOR! Nikdy nezapínajte čerpadlo v tejto polohe ventilu!


Dôležité upozornenie - VŽDY pri zmene polohy funkcie 6-cestného ventilu musí byť filtračné čarpadlo vypnuté. 


Výrobcovia